خواص زعفران: 24 فایده حیرت آور زعفران برای سلامتی

خواص زعفران چیست؟

تصور کنید که به میهمانی رفته‌اید و در آن‌جا میزبان در سفره نهار سینی برنج را جلوی شما گذاشته که قسمتی از آن برنج‌های سفید به رنگ زرد زعفران هستند یا در زمان دسر یا نذری شما شله‌زرد را روی سفره می‌بینید. رنگ زرد زعفران علاوه‌بر دادن جلوه دیگری به سفره‌های ایرانی طعم خیلی خوشمزه‌ای هم دارد و یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی و چاشنی‌های غذای ایرانی است.

اما این ماده غذایی فقط به‌خاطر طعم و رنگ زیبایی که دارد در بین ایرانیان معروف نیست. زعفران خواص و مزایای مختلفی برای بدن ما دارد که باعث می‌شود یک گیاه بسیار مفید و سالم برای مصرف روزانه ما باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد خواص زعفران صحبت کنیم. اما پیش از هر چیزی بیایید در مورد این صحبت کنیم که اصلاً زعفران چیست و منشأ گیاه زعفران کجا بوده‌است.

عفران چه گیاهی است؟

زعفران از کلاله‌های گل زعفران برداشت می‌شود. کلاله‌های گل زعفران رنگشان قرمز است و زمانی که این کلاله‌ها برداشته و خشک می‌شوند رنگ زردرنگی پیدا می‌کنند که از آن‌ها برای طعم دادن و رنگ دادن به غذا و کالاهای دیگر استفاده می‌کنند. منشأ این غذا یونان بوده‌است اما اکنون بیشتر در ایران این گل رشد می‌کند. البته می‌توان آن را در کشورهایی مثل اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و در بخش‌هایی از هند هم پیدا کرد. چاشنی زعفران یکی از گران‌ترین چاشنی‌ها در جهان است.

.

زعفران؛ گیاهی گران قیمت اما پربار

در دنیا ۱ پوند زعفران می‌تواند قیمتی بین ۵۰۰ تا ۵ هزار دلار داشته باشد که گران‌قیمت بودن آن به‌خاطر این است که شیوهٔ برداشت آن بسیار کار سختی است و هزینه زیادی دارد. زعفران بوی قوی دارد و طعمش تلخ است. ما در ایران بیشتر از آن برای طعم دادن به غذا استفاده می‌کنیم، اما در یونان علاوه‌بر غذا از ویژگی‌های درمانی آن استفاده می‌شد که ما در ادامه در مورد خواص زعفران و مزایای خوردن آن برای بدن و سلامتمان صحبت خواهیم کرد.

manager
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *